čtvrtek 12. listopadu 2009

Jak jsem ladil řízení II, aneb trocha filozofie na závěr


Historie mého snažení o zlepšení výchylky řízení [čti rejdu] začala v dubnu roku 2009 na prvním podniku RC Rally Brno v Blansku. Tehdy jsem napsal první část tohoto článku. Po dokončení sezóny a usilovném ladění jsem se svým vozem konečně spokojen a proto bych se s vámi rád podělil o své poznatky.

V prvním dílu článku jsem došel k závěru, že vše nechám, jak je. Pouze s mechanickými úpravami táhel řízení, které vedly ke znatelnému zlepšení výchylky řízení. Přišly další závody, které mne netrápily tolika úzkými zatáčkami. Napadlo mne tedy, že v řízení problém nebude. Ladil jsem a ladil vše ostatní, co mi kdo na závodech poradil a co jsem kde vyčetl.

Projde si tím každý
Experimentoval jsem s pružinami, vyměnil jsem olej v tlumičích, provrtal větší přepouštěcí otvory v tlumičích... nastavoval jsem sbíhavost kol, propady ramen atd. atd. Až mi jednou na závodech Aleš Horák, řečený ALF, na můj povzdech "Já už nevím co mám dělat, jezdím jak můžu a pořád mě to neposlouchá?!" odpověděl: "Protože seš blbej a pořád se v tom vrtáš". Tahle památná věta odstavila veškerý další tuning mého auta na několik dalších závodů. Sezóna se měla překlopit do poslední třetiny, když jsem měl za sebou několik závodů bez toho, abych mezi dvěma závody výrazně měnil nastavení auta.

Postupným sžíváním se s autem a jeho vlastnostmi a drobnými úpravami jsem se dobral stavu, kdy sice nemám špičkově nastavený speciál, jako mají ostatní závodníci okupující první desítku. Co ale mám, to je spolehlivý a poslouchající Thunder Tiger TS4e, kterého ti z první desítky mnohdy považují za ne příliš dobrý. Mě to ale vůbec nevadí, protože přesně vím, co od svého auta můžu čekat. Auto mne při závodech už relativně poslouchá a díky tomu si závody užívám i bez toho, abych okupoval první desítku.

Jak zvýšit výchylku řízení?
Zpět k tématu článku? Ano, pardon... řízení nakonec pomohly dvě jednoduché věci. Páčka, která je připevněná přímo na servo a přes nějaká táhla přenáší pohyb serva dál na systém řízení, je asi nejmocnějším prvkem, pokud chcete zvýšit rejd. Prodloužením této páčky o pár milimetrů se samotný konec celého systému řízení (kola) začne vrtět podstatně více než kdykoliv předtím. Začněte tedy vždy přímo na začátku - u páčky na servu. Za pár kaček si v modelářství kupte sadu různých páček a můžete začít experimentovat. POZOR! Není dobré to s délkou páčky přehánět. Vaši radost z extrémního rejdu brzy ubije zjištění, že s delší páčkou na servu klesá jeho síla. No... není divu, zavzpomínejte na fyziku ze základní školy a bude vám jasno. Příliš velká výchylka může být u některých podvozků limitována i konstrukcí přední nápravy. V krajních polohách může něco drhnout. Šikovný a zkušenější konstruktér sem tam něco propiluje. Zde nemohu konkrétně poradit, protože Thunder Tiger TS4e v tomto směru neměl problém. Musel jsem pouze otočit servo osičkou dál od středu auta, aby se mi táhlo navazující na páčku serva vešlo pod výztuž, která u TS4e spojuje přední a zadní část auta a zpevňuje jej.

Zkuste zvýšit napájecí napětí...


Nakonec došlo i na přídavný BEC stabilizátor. Zmíněným zvýšením výchylky jsem sice dosáhl efektu otočení se na pětníku, nicméně servo nemělo evidentně takovou sílu. Zakoupil jsem tedy stabilizátor MAX BEC a zapojil jej do napájecí cesty serva. Servo tak pracuje s napětím 6V, což spolehlivě srovnalo jeho sílu na původní hodnotu (dříve jsem napájel z regulátoru 5V). Samozřejmě bylo možné koupit rychlejší a silnější servo. MAX BEC vyšel na 600Kč, zatímco nejlevnější servo, které by problém vyřešilo, by mne přišlo na 1500Kč.

Možností tuningu je dnes skutečně moc. Je to převážně o penězích. Mě se povedlo docílit dobrého pocitu z chování auta bez velkých investic. Celé to snažení mě moc bavilo a pomohlo mi otevřít oči v nejrůznějších tématech RC Rally sportu. Na závěr bych chtěl říct, že bez ohledu na finanční stránku věci není problém zakoupit skutečně špičkovou techniku. Co je na tom krásné, že ani špičková technika není zárukou úspěchu. Nezúčastněným to může přijít směšné, ale skutečně je to sport jako každý jiný. Takže dobré výsledky jsou jen druhotným jevem skvělých pocitů a zážitků, které závodníkům RC Rally nabízí.

V závěru bych rád poděkoval duchovnímu otci URA:MOTORu - Monkeymu za rady s nastavováním auta, zejména tip na prodloužení prodloužení páčky serva ;)
Napište k článku Váš komentář...
Chcete k tomuto článku něco dodat?
Máte jinou zkušenost, nápady, postřehy?
Napište nám, děkujeme!