čtvrtek 28. února 2013

Názvosloví náhradních dílů, slovníček pojmů 1. část (poloosy)

Objednáváte-li náhradní díly na svá RC auta ze zahraničí, je vhodné znát anglický název takového dílu. Mnohdy se taková znalost hodí i při nákupu v českých internetových obchodech s náhradními díly pro RC auta, které nemají názvy zboží 100% počeštěné. Ne vždy si totiž vystačíte s překladačem. Například po překladu dílu zvaného "parohy" na anglický tvar "antlers" pro vaše RC auto zcela jistě nic relevantního nenaleznete.

Nabízíme zde seriál příspěvků, sloužících jako slovníček pojmů a názvosloví náhradních dílů pro RC auta. Pro vyhledání konkrétního termínu můžete použít fulltextové vyhledávání v horní části pravého sloupce. Veškeré příspěvky k tomuto tématu naleznete pod tagem "Slovníček pojmů". Budete-li mi chtít se slovníčkem pomoci, nebo opravit nějakou moji nepřesnost, napište mi prosím.

V tomto prvním příspěvku si vysvětlíme součásti pro přenos síly z diferenciálů na kola - poloosy a jejich další příslušenství.

Swing Shaft(s)
Poloosa s tzv. "homokinetickým" kloubem. Slouží k přenosu síly motoru na kola RC auta. Existují různé délky a provedení. Vhodnější pro Off-Road a Rally auta - žádné seřizování, větší úhly zalomení (větší rejd a světlá výška auta), vyšší cena.


Wheel Axle(s)
Osa kola - prochází ložisky kola. Může být samostatná v kobinaci s Dogbone, nebo jako součást Swing Shaft.
Wheel Axle pro kombinaci s Dogbone


Dogbone(s), Drive Shaft(s)
Poloosa bez kloubu. Stejné jako Swing Shaft, její součástí není Wheel Axle. Samostatný díl. Vhodné pro onroad podvozky s nižší světlou výškou a menšími nároky na rozsah pohybu. Nižší cena.


Swing Shaft Blade(s), Swing Shaft Protector(s)
Plastová podkovička s otvory pro nasazení na čepy poloosy nebo dogbone na straně diferenciálu. Při otáčení poloosy v Diff Jointu dochází ke tření čepů v drážce Diff Jointu (obvykle kov na kov) a tím k opotřebení obou částí. Tento díl omezí tření a zároveň se sám opotřebí dříve, než kovové části. Výměna podkoviček přijde levněji než nové poloosy nebo Diff Jointy.


Wheel Hex Hub(s)
Šestihrany pro upevnění kol. U RC modelů v měřítku 1/10 mají rozměr 12mm. Různá provedení (plast, kov). Zajištění na ose kola pomocí krátkých Shafts.

Shaft(s)
Obecně "osa" - většinou kovová tyčinka různých délek a použití. Uložení ramen náprav, zajištění šestihranů kol, zajištění ozubených kol apod.


Napište k článku Váš komentář...
Chcete k tomuto článku něco dodat?
Máte jinou zkušenost, nápady, postřehy?
Napište nám, děkujeme!